Od nás až k „moři“ a zpátky.

Co uvidíte:
Start:
  • Na Rovinách
  • Roveňská šachta
  • Železniční zastávka Kutná Hora město
  • Sedlecký klášter, Muzeum tabáku
  • Kostnice
  • Jablečné sady
  • Prehistorické mořské pláže
Půlka výletu:
  • Kaňk rozhledna
    • Kaňk – kostel svatého Vavřince
    • Přítoky
    • Bylany – neolitické osídlení
    • V Hutích – starobylý most
    Cíl:
    • Chata

    1. varianta výletu:
    Délka trasy do půlky výletu Kaňk rozhledna: 6,5 km.
    Zpět po modré do centra a pak na chatu 5,5 km (celkem 12km)

    2. varianta výletu:

    Celková okružní délka trasy: chata – chata: 17 km
    Mapu s vyznačenou trasou najdete na stránkách Mapy.cz.

    Pokud se dáte z naší chaty po žluté turistické trase, která vede přes železniční zastávku Kutná Hora předměstí, přes místo zvané Na rovinách, můžete se zde pokochat méně tradičním o to zajímavějším pohledem na chrám svaté Barbory, případně na opomíjený kostel Svaté Trojice.Kostel svaté Trojice
    Široká stezka vede mezi polem a lesem. Kdybyste náhodou uslyšely štěkot psů, nebojte se, to jen budete zanedlouho míjet kynologické cvičiště. Sice ho neuvidíte, ale o to uslyšíte.
    V ohybu žluté trasy můžete spatřit spíše druhořadou stříbronosnou Roveňskou šachtu.

    Co takhle jít na tobogán?

    Tobogán na plovárněŽlutá trasa vás dál povede kolem veřejného koupaliště s tobogánem, případně o kus dál se můžete projet na adrenalinové bobové dráze. Trasa dále vede přes koleje v blízkosti nádraží Kutná Hora město.
    Nyní jste na okraji historické části Kutné Hory. Pokud se dáte po červené trase doprava, dojdete do centra. Pokud ale půjdete dále po žluté a červené podél potoka Vrchlice a železničních kolejí, narazíte za malou chvíli na vlakovou zastávku Kutná Hora Sedlec.

    Chcete vidět lustr z kostí?

    Kostnice se hřbitovní zdíSedlecký klášter byl ve své době největší svatostánkem ve své lokalitě, než ho ve 14. století začala zastiňovat velikost chrámu svaté Barbory. Pokud by nebyla objevena ložiska stříbra v osadě Kutna, možná bychom dnes koukali na mapu s velkým nadpisem Sedlec a s přidruženou městskou části Kutná Hora. Situace se ale vyvinula jinak. V dnešním areálu sedleckého kláštera, který dříve sahal od Kostnice až k dnešnímu hlavnímu nádraží Kutná Hora, sídlí tabáková továrna. Zde se můžete podívat do muzea tabáku.
    Muzeum tabáku u kostela v Sedlci
    Dále pokračujeme po žluté a po chvíli uvidíme hřbitovní zeď a nad ní se lehce naklánějící věž kostelíka Všech Svatých s podzemní kaplí zvanou Kostnice. Výzdoba z kostí a lebek tak jak je známá dnes je stará „teprve“ 150 let. Ikdyž kostelík byl vysvěcen již ve 14. století. Dřive mohli poutníci vidět kosti svých dávno zemřelých předků ve tvarech připomínající pyramidy. Ostatky se skládají z obětí morových epiedemií a hustiských válek.

    Už jsme v půlce výletu a to na Kaňku

    Pokračování žluté trasy vede kolem jablečného sadu a také výhledu do okolí převážně na oblast Malín a Sedlec. Poté co zahnete do lesa a lehce budete stoupat do kopce, dostanete se do maličkého Národního přírodního parku Kaňk. Jedná se o světově známou lokalitu především pro znalce paleonotologie. Kdysi dávno, myšleno v době kdy se Země utvářela a procházela obdobím Křídy, býval vrch kopec Kaňk ostrovem uprostřed Příbojový útes na Kaňkumoře. Ještě dnes můžete spatřit mořský příbojový útes s rozmanitými zkamenělinami mlžů, mechovek a dírkovců. Jen buďte k této lokalitě co nejvíce ohleduplní, neboť křehké pískovcové útvary dostávají od nevšímavých turistů co zabrat. A to co zde přečkalo 100 milionů let nemusí přečkat příštích 100 let.
    Kousek od NPP Kaňk je bezbariérová rozhledna – Havířská bouda. Z jejího vrcholu můžete spatřit nejen krásy Kutné Hory, ale při dobrém počasí i Říp a když budete mít opravdu štěstí také Krkonoše. Pro ty co rádi zdolávají vrcholky hor, můžou si dopřát zdolání vrcholu kopce Kaňk.
    Ikdyž se to nezdá, jsme v pulce výletu. Z vrcholu Kaňku se můžete vydat více cesty zpátky. Modrá turistická vás nasměruje přímo do centra Kutné Hory a nebo žlutá Naučná stezka – Stříbrná stezka-severní okruh vám ukáže bývalý důl Turkaňk, který byl uzavřen až v roce 1991. My budeme pokračovat žlutou, která je skoro stejná jako NS Stříbrná stezka.
    V obci Kaňk v blízkosti křižovatky se můžete občerstvit a případně shlédnout pozdně gotickou stavbu kostela svatého Vavřince. Kazatelnu zde postavil slavný stavitel a architekt Matěj Rejsek, který se podílel i na významné etapě dostavování chrámu svaté Barbory.

    mapa

    Mezi kopce na tvrz

    Cesta z kopce po značené trase nás vede kolem rozsáhlých jabloňových sadů a dále mezi vrcholy dvou kopců zvaných Malý Kuklík a Velký Kuklík. Rozhledy do krajiny jsou samozřejmostí.
    Na rozcestí U Bezhlavého Jana pokračujeme do obce Přítoky. Tam můžete vidět částečně přestavěné zbytky tvrze, která vznikla pravděpodobně někdy počátkem 15. století.

    Sedm hektarů neolitického osídlení

    Kousek dál u rozcestí Škvárovna, kde se protíná modrá a žlutá trasa, doporučuji lehkou odbočku po modré na Bylany. A podívat na dávny neolitické sídelní areál. Celkem zde bylo odkryto 7 hektarů pozůstatků osídlení z období kultury s lineární keramikou a následné kultury s vypíchanou keramikou. Byly zde objeveny i kostrové i žárové pohřebiště.

    Chytíte pstruha?

    Ulovte si pstruha ze sádkyZpátky na žlutou. Ta nás vede kolem štoly Bylanka a kolem potoka Bylanka. Pokud budete chtít a budete mít i štěstí, můžete si zde z chovných sádek vylovit sami pstruha a udělat si ho na zahradě u chaty. Místní chovatelé ryb jsou velmi milí a vstřícní lidé.
    Teď už to máte na chatu kousek. Stačí následovat žlutou trasu ta vás navede do lokality V hutích, tam přejdete starodávny kamenný most a pak už jen mírný kopeček na hlavní silnici Táborská a první kamenitou cestou doprava a jste doma.

    Zpátky na chatě

    Terén výletu je vhodný pro všechny, co rádi chodí a nebo jezdí na trekovém kole.
    Náročnost výletu nevyžduje zvláštní schopnosti. Celou cestu vás budou provázet naučné tabule. Součástí tabulí jsou i milé otázky a úkoly pro děti.