Honest Guide on YouTube

Janek Rubeš is sort of trouble-maker who is trying to change a public space with a camera by his side. Janek is young reporter, documentarist, scenarist and video maker. For You Tube video series Honest Guide he films all crooks and travel tips in Prague and share with the world. Showing secret places for locals and unique style have brought him worldwide success. Magazine Forbes ranked him into 30 under 30 the most talented people in the Czech Republic.

Come and hear from Janek his story, current situation in Prague and what you shouldn’t miss in the capital city.

Don’t wait and check out his You Tube Channel.

If you stay in Prague for more than 4-5 days, we suggest you take a trip to one of the Czech cities – today we’re gonna guide you around Kutná Hora !


Českou verzi Honest Guide najedete také na stream.cz .

Všechno, co chtěli turisté vědět o Praze, ale báli se zeptat. Janek Rubeš a Honza Mikulka ukazují bez servítků turistické nástrahy hlavního města a přinášejí tipy, které v běžném průvodci nikdy nenajdete.
 
Kutná Hora stojí za to nejen pro cizince! Kromě toho, že tu mají levné pivo:), můžete vidět skutečné skvosty: Kostnici, katedrálu Nanebevzetí Panny Marie, katedrálu sv. Barbory a jako bonus úchvatné výhledy do kraje.